Články

Čo môžu Vapers urobiť pre ochranu životného prostredia?

Množstvo štúdií poukázalo na negatívny vplyv, ktorý môže mať odpad z elektronických cigariet na životné prostredie. Čo môžete ako vaper urobiť, aby ste tento negatívny efekt čo najviac minimalizovali?

Údaje stále naznačujú, že fajčiari na celom svete každoročne vygenerujú viac ako päť biliónov ohorkov . Je smutné, že mnohé z nich sa zvyknú hromadiť v parkoch, na plážach, na uliciach a na autobusových zastávkach, pretože sú dostatočne malé na to, aby vyzerali neškodnejšie ako viditeľnejší druh odpadu, a preto je pravdepodobnejšie, že sa nevhodne zlikvidujú.

Výroba cigariet tiež významne prispieva k odlesňovaniu a znečisťovaniu vody , pretože chemikálie používané pri pestovaní tabaku sa môžu dostať do vodného systému. Okrem toho cigarety produkujú viac ako 2,5 milióna ton oxidu uhličitého a 5 miliónov ton metánu ročne.

Zodpovedne likvidujte elektronické cigarety

Väčšina vapovacích zariadení má niekoľko recyklovateľných častí: hľadajte akékoľvek sklenené, kovové a plastové komponenty, ktoré možno bezpečne vybrať a recyklovať.V dôsledku týchto a ďalších faktorov zakaždým, keď fajčiar prejde na vaping v snahe prestať fajčiť, nevedomky tým tiež pomáha planéte, pretože vaping má menší dopad na životné prostredie ako fajčenie. Aj keď tento prechod môže mať tieto pozitívne účinky na životné prostredie, výskumníci tiež zdôraznili negatívny vplyv, ktorý môže mať nezodpovedná výroba elektronických cigariet .

„Elektronický odpad je celosvetovo obrovským problémom. Kedykoľvek vyrábame niečo, čo je na jedno použitie , v podstate kradneme z budúcnosti,“ hovorí Yogi Hale Hendlin z Centra pre výskum a vzdelávanie v oblasti kontroly tabaku na Kalifornskej univerzite v San Franciscu.

Poukázal na to, že diskusie o zdravotnej politike týkajúce sa elektronických cigariet by mali zohľadňovať aj zdravie životného prostredia , a vysvetlil, že každá fáza výroby elektronických cigariet môže predstavovať potenciálne poškodenie životného prostredia, od ťažby, výroby, používania a likvidácie.

Mnoho e-cigariet je neopakovateľných a nerecyklovateľných

S odvolaním sa na štúdiu CDC z roku 2017 Hendlin vysvetlil, že len v roku 2015 sa v USA predalo viac ako 58 miliónov produktov na vaping len v obchodoch s potravinami a zmiešaným tovarom. Asi 19 miliónov z týchto produktov bolo navrhnutých na jedno použitie. Výskumník vysvetlil, že výsledný e-odpad sa často posiela zo západných krajín do rozvojových krajín, čo predstavuje environmentálne riziko opätovného spracovania, regenerácie a spaľovania odpadu na tieto chudobnejšie krajiny.

„Väčšina týchto zariadení neobsahuje pokyny na likvidáciu produktov. A tie, ktoré často zahŕňajú spletitý proces, a ten sa nakoniec spáli, čo vôbec nie je ekologické,“ napísal v časopise American Journal of Public Health.

Okrem toho legislatíva EÚ TPD ešte viac sťažila priemyslu výrobu produktov šetrných k životnému prostrediu. Obmedzenia veľkosti fliaš pre e-liquidy, ktoré obsahujú nikotín, znamenajú, že na zásobovanie rovnakého objemu produktu je teraz potrebných oveľa viac plastových fliaš.

Čo dokážu vaperi?

Nižšie je uvedený zoznam akcií, ktoré môžu vaperi vykonať, aby boli čo najzelenší:

  • Umyte plastové fľaše s e-liquidom a odstráňte ich štítky a potom ich zlikvidujte spolu s ostatným recyklovateľným odpadom. Tieto malé nádoby sa dajú recyklovať iba vtedy, ak sa najskôr vyčistia.
  • Väčšina vapovacích zariadení má niekoľko recyklovateľných častí. Preto hľadajte akékoľvek sklenené, kovové a plastové súčasti, odstráňte ich a podľa toho ich zlikvidujte.
  • Starajte sa o svoje batérie . Životnosť batérie sa dá predĺžiť neprebíjaním, takže namiesto nabíjania cez noc to robte cez deň, aby bolo možné zariadenie odpojiť hneď, ako sa úplne nabije.
  • Keď vaše batérie dosiahnu koniec svojej životnosti, uistite sa, že sú recyklované a nie poslané na skládku. Batérie obsahujú vysoko toxické chemikálie, a preto väčšina miestnych úradov a supermarketov má systémy zberu batérií.

 

Článok prevzatý zo stránky: https://www.vapingpost.com/2020/09/18/what-can-vapers-do-to-safeguard-the-environment/

Pridaj komentár